|
A baketriális plakk a fogak felszínén alakul ki, ha azok tisztíása nem megfelelő. A plakk egy finom, láthatalan réteg, amely minden nap kialakul a fogak és az íny felületén, főleg az íny és a fog kapcsolódási területén. A plakk savassága rongálhatja a fogzománcot, a plakkban lévő batériumok által kiválasztott toxinok pedig az ínyt támadják meg. A bakteriális fertőzés okozza az íny megvörösödését, megdagadását és érzékennyé válását, ami a fogínyvérzést is okozza. Egy ilyen fertőzés alatt az íny elveszíti a természetes regenerálódó képességét. A fertőzés lassan bejut az íny alá és megtámadja a fognyakat, a fogágyat és végül az álkapocs csontszövetét is. Kialakul a parodontózis, a fogágy gyulladásos megbetegedése és a parodontitis, a fogínysorvadás.
Latinul gingiva. A szájüreg speciális nyálkahártyája, a fogat rögzítő fogágy alkotóeleme.
Szabad ínyszél (pars libera gingivae), ami a fognyakat öleli körbe.
A szabad ínyszél és a fognyak közötti rés, egészséges íny esetén gyakorlatilag nem észrevehető.
A flour más elemekkel alkotott kémiai vegyületei. Segítenek a megakadályozni a fogromlást és a fogak érzékennyé válását.
Lásd íny.
A foglepedékben megtelepedett baktériumok okozta gyulladás - lásd fogínygyulladás.
Klinikai korona - fog látható, fogínnyel nem borított része. Anatómiai korona - (corona dentis) , a fog zománccal borított része.
A fog fogmederben ülő része.
A korona és a foggyökér közötti rész.
Latinul periodontium. A fogágy speciális kötőszöveti hártyája, amely az álkapocshoz rögzíti a fogat.
Latinul parodontium. Az az apparátus, ami a fogakat rögzíti a fogmederben. Kemény (fogcement, fogmeder) és lágy (fogíny, gyökérhártya) részekből áll.
Fogágygyulladás. A fog rögzítő apparátusának (parodontium) bakteriális jellegű megbetegedése, amit a foglepedék batériumai okoznak.
A fog felületét védő síma, kemény réteg. a test legkeményebb anyaga.
Az íny és a környező szövetek leggyakoribb megbetegedése a gingivitis, vagyis a fogínygyulladás. Kiváltó oka a nem megfelelő szájhigiénia. A fogínygyulladást a szájüregben élő és a foglepedékben elszaporodó baktériumok okozzák. Amennyiben a foglepedék nincs rendszeres időközönként eltávolítva, a baktériumok ún. plakkot hoznak létre - ez a fog felületére tapadó vékony réteg. Ez idővel megkeményedik és fogkővé alakul át, ami irritálja a fogínyt és roncsolja a fogínyt, további teret biztosítva a baktériumok terjedésének.
A csonthoz hasonló kemény szövet. A foggyökereket fedő elmeszesedett kötőszövet, fő funkciója a gyökérhártya szövetrostjainak lehorgonyzása.
A fogkő a fog felszínén létrejövő sárgás, egyes esetekben akár barnás árnyalatú lerakódás. A nyálban lévő ásványi anyagok kikristályosodnak a fogak felületén megtelepdő plakkokban. Ahogy az fogínygyulladás sem, úgy a fogkő sem alakulhat ki a foglepedék jelenléte nélkül. A megfelelő fogmosással a kialkult fogkövet már nem lehet eltávolítani, de lerakódását a megfelelő szájhigiéniával meg lehet előzni. A parodontitistől szenvedő betegek esetében a fogkő a fogmederben is megbújik. A fogkő legkellemetlenebb tulajdonsága, hogy rendkívül alkalmas a foglepedék megtapadására - felülete egyenetlen, durva, eltválasztja az ínyt a fognyaktól, megsérti azt, és így megkönnyíti a baktériumok további szaporodását. A fogkő leggyakrabban az alsó fogsor metszőfogain figyelhető meg, ahol a fogkő alatt általában a fogíny sorvadása is észrevehető. Ha a fogkő már látható mértékben alakult ki a fogakon, a fogakat alkotó és rögzítő szövetek jelentős károsodása következik be.
A fog fertőzéses megbetegedése. A szájüregben jelen lévő foglepedékben elszaporodó baktériumok az ételben lévő cukrokat savvá alalkítják át. Ezek a savak meggyengíthetik a fogzománcot (kioldhatják a benne lévő ásványi anyagokat), így kialakul a fogak romlása.
Lásd bakteriális plakk.
A foglepedék a bakteriális plakk kialakulásának első stádiuma, ami a fogak megtisztítása után már néhány másodperccel elkezd kialakulni a nyálban lévő fehérjékből.
A fogzománc és a fogcement közötti keményszövet.
2020.06.22
Dr. Landa szájvízről
Tisztelt Dr. Landa!
Természetesen, a Covid-19 vírus időszak kellős közepén gyulladt be az ínyem. Megvettem ezt a Dr. Landa szájvízet, mert a leírás alapján úgy gondoltam, ez jó lehet nekem. Már eltelt két hónap és a gyulladás úgy néz ki, hogy teljesen megszünt. Nem volt olcsó, de legalább használt. Végül emiatt már nem megyek idő elött a fogorvosomhoz.
Tisztlelettel:
Gajzágó Béla
Budapest
2020.01.21
szájzuhany elégedettség
Kedves Dr. Landa!
Köszönöm a gyors szállítást. A Sowash szájzuhanyt egyszerűen fel tudtam szerelni a vízcsapra, ahogy mondták. Tökéletesen működik, rendelni fogunk pótfejeket is, mert ezt magamnak vettem, de a család többi tagja is rákapott.
Üdvözlettel:
Zsebe Gáborné (Körmend)
2019.02.12
Vásárlói levél
Tisztelt Dr. Landa!
Ezúton is szeretném megköszönni a rendelésem gyors kiszállítását és a telefonon kapott szívélyes tanácsokat. A szájvizet már több mint két hete használom, ahogy javasolta napi három alkalommal. Az elején egy kicsit csípet, erősnek tartottam, de mostanra már egész kellemesnek tűnik. A lényeg, hogy úgy érzem, a meglazult fogaim mintha stabilabban állnának a helyükön. A duzzadt, piros ínyem is halványodik.
Üdvözlettel:
Gesztesi Borbála Tárnokról
Hírlevél regisztráció
Hírlevél regisztráció
Kapcsolat
Levélküldés
Hírlevelet kérek
Ha szeretne tájékoztatást kapni híreinkről, akcióinkról,
kérjük adja meg e-mail címét.
Fontos információk
Webtérkép